суботу, 16 квітня 2011 р.

КШАТРІЇ

Козак Мамай у стані медитації, 18 ст.
(руки складені подібно до індійської йогівської вправи Дх'яні-Мудри )
Кша́трії (санскр. क्षत्रिय katriya, «пануючий, владний, шляхетний»), також ра́джан (санскр. राजन् rājan, «повелитель, пан») — одна з чотирьох варн в традиційному арійському суспільстві,  шляхетна каста правлячих воїнів, друга за значимістю після брахманів, що складалася з володарюючих воїнів. Традиційно правлячий чи військовий клас належав до цієї варни. З цієї варни в Давній Індії обиралися царі. Рама був кшатрієм з роду Сур'яванші. Також Крішна був кшатрієм з роду Чандраванші.
В стародавньому ведичному суспільстві Індії, варна особи приписувалася на основі здібностей (ґуна) , поведінки (карма), та природи (свабгава). 


Веди так характеризують цей санскритський термін: "Кшатрії – люди сили й дії, котрі відмовляються від свого життя задля справи; члени другої за значимістю з чотирьох страт (шарів); правителі, воїни, керівники; у символічному плані "Божественна сила в людині". 
На санскриті, термін кшатрія походить від слова кшатра, що означає "панування, владу, уряд" від кореня кші "правити, керувати, володіти". Староперське кшаятія (імператор) та ксшатра (володіння) є спорідненими термінами, так само як і перські слова шах (імператор) та шахр (місто, панування). Термін визначає шляхетний стан.
До обов’язку (дхарми) кшатріїв належить захист слабких, встановлення закону та порядку в матеріальному світі. Для цього кшатріям надані особливі права. Вони єдині з усіх варн мають право карати (до вбивства включно) тих, хто не шанує дхарму та відходить від норм поведінки і моралі власної варни. Кшатріям пробачається гнів та інші прояви пристрасті, бо це природньо необхідно для виконання кшатріївських обов’язків.
Кшатрій зобов’язаний за будь-яких обставин захищати п’ять типів людей: Брахманів, старих людей, дітей, жінок, хворих, а також тих, хто не в змозі сам себе захистити та просить кшатрія про допомогу.
Кшатрій не є звичайною людиною шляхетного походження – це набір певних якостей. Вважалося, що навіть людина, яка не мала військового вишколу та була підкинутою в родину іншої варни, будучи кшатрієм, у будь-якому випадку завжди проявлятиме такі якості, як шляхетність, правдивість, добре володіння зброєю, силу, витривалість (Карна). Саме ці властивості ведуть кшатріїв до отримання статусу правителя.

Немає коментарів: