пʼятниця, 14 березня 2008 р.

До 69 Річниці Проголошення Незалежності Карпатської України

Герб Карпатської України
Ще одна фантастична сторінка української історії, якій нажаль, не приділяють належної уваги ні на державному ні на громадському рівнях або просто замовчують – проголошення Незалежності Карпатської України 15 березня 1939 року та героїчна збройна боротьба Карпатської Січі за СВОБОДУ з Чехо-Словацькою та Угорською арміями.
Подиву гідна боротьба Карпатської Січі (народного ополчення, переважно сільської молоді), яка тривала довше ніж боротьба польської, голландської чи французької РЕГУЛЯРНИХ! армій у 1939 та 1940 рр.
Покоління українців - рабів, вихованих на совково-московській блекоті люблять багато говорити про те, які ми «не такі». Я ж хочу відповісти на це словами з офіційної відповіді Комендатури Карпатської Січі на ультиматум угорського уряду (союзника Гітлерівської Німеччини) з вимогою негайної капітуляції:
«У СЛОВНИКУ УКРАЇНЦЯ НЕМАЄ СЛОВА КАПІТУЛЮВАТИ! СИЛЬНІШИЙ ВОРОГ МОЖЕ НАС В БОЮ РОЗБИТИ, АЛЕ НА КОЛІНА ПОСТАВИТИ – НІКОЛИ!»

СЛАВА ГЕРОЯМ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Довідка з wikipedia:
15 березня 1939 р. Сейм (голова А. Штефан) проголосив повну державну самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція Карпатської України (Конституційний закон ч.1), визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська). Державним прапором та гімном республіки були визнані герб (ведмідь на лівому червоному півполі й чотири сині та три жовті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі), жовто-блакитний стяг і український національний гімн «Ще не вмерла Україна». Президентом Карпатської України було обрано А. Волошина, який призначив прем'єр-міністром нового уряду суверенної держави Ю. Ревая. Заступником голови сейму (спікера) Карпатської України у 1939 року, референт преси й інформації та зв'язковий з урядом Карпатської України був С. Росоха.
Окупація Карпатської України.
В ніч з 13 на 14 березня 1939 р. хортистська Угорщина, за підтримкою гітлерівської Німеччини, розпочала відкриту агресію проти Карпатської України. З перших же годин угорського вторгнення частини Карпатської Січі вели кровопролитні бої з переважаючими силами противника по лінії Ужгород-Мукачеве-Берегове-Севлюш. 16 березня 1939 р. зазнавши значних втрат, ворог зумів захопити Хуст, а 18 березня, більша частина території Карпатської України була окупована угорськими військами.У гірських районах Карпатської України загони “Карпатської Січі” продовжували боротьбу з угорськими регулярними частинами до кінця травня 1939 р. У кінці березня 1939 р. президент республіки А.Волошин і частина уряду на чолі з прем'єром Ю.Реваєм виїхала через Румунію на еміграцію.Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності.

Листівка Карпатської Січі 1939

3 коментарі:

Анонім сказав...

На цю тему маю тут дещо: http://a-ingwar.blogspot.com/2008/04/1939.html

Oleksandr Biletskyi сказав...

Дякую дуже!

Oleksandr Biletskyi сказав...

Розмістив листівку з Вашого блога