середа, 7 жовтня 2009 р.

Лукашенко жорстко розкритикував Путіна

Лукашенко
Президент Білорусі Олександр Лукашенко виступив з безпрецедентними звинуваченнями на адресу прем'єр-міністра Росії. Він звинуватив Путіна в перешкоджанні військовій співпраці Росії і Білорусі, тиску на Мінськ і зриві інтеграційних процесів в Союзній державі. Опитані «Ъ» експерти вважають, що тим самим Олександр Лукашенко намагається виправдати фактичну відмову визнати Абхазію і Південну Осетію і крен у бік Заходу, проте така риторика може дорого обійтися Білорусії.

Жорсткий випад відносно прем'єра РФ Олександр Лукашенко зробив в п'ятницю на зустрічі з представниками російських регіональних ЗМІ. На новинні стрічки ці слова президента Білорусії не потрапили. Зате пізно увечері в п'ятницю матеріал про зустріч показало білоруське телебачення, видавши в ефір всі скандальні вислови пана Лукашенка. Оскільки це навряд чи могло бути зроблено без його згоди, президент Білорусі, схоже, свідомо пішов на конфлікт з російським прем'єром.

За визнанням пана Лукашенка, вороже ставлення з боку Путіна до Мінська виявилося ще в лютому 2004 року. Тоді Білорусь, невдоволена підвищенням ціни на російський газ, відмовилася підписати з Росією новий договір по його постачаннях і затримала виплату заборгованості перед «Газпромом». У відповідь Росія припинила постачання газу до Білорусі. У результаті Мінську довелося підписати новий контракт і погасити заборгованість.

Минулої п'ятниці Лукашенко оголосив, що рішення про відключення газу ухвалював особисто Путін. «Путін летів тоді до Києва, у нас відбулася розмова ця, — повідав президент.- Ну, він говорить: «Олександр Григорович, не переживай, ми розберемося». За годину знову мені дзвонить і говорить: «Ось тут мої мені говорять, що це не так, і так далі. Ми ось вимушені». Я говорю: «Не роби цього, тому що це призведе до страшних втрат в білорусько-російських відносинах. Цей рубець потім не зарубцюєш. Нічим». Вже на підвищених тонах йшла розмова. «Ні, ось, я не можу»… Я кинув трубку. І вночі був перекритий природний газ. От як це було в деталях».

На думку Лукашенка, Путін організував «газову змову» проти Білорусі, щоб прибрати з російського ринку білоруських конкурентів. Після цього, продовжив президент Білорусі, Мінськ перекрив постачання російського газу до Європи через свою територію. За словами Олександра Лукашенка, для Москви це було настільки серйозним ударом, що через декілька днів, коли в Кремлі побачили, що більше втрачає Росія, Путін сам передзвонив йому, вибачився і попросив відкрити транзит газу. «Він мені подзвонив і говорить: «Олександр Григорович, давай забудемо. А? Ну відкрийте там на захід»… Я говорю: «Розумію, тобі треба обличчя зберегти, але мені теж. Адже за мною теж країна стоїть, і народ стоїть». Ну, сперечалися, сперечалися. Я говорю: «Гаразд». Я відступив. Були відкриті всі канали на захід, і він відкрив засувку на Білорусь», — пригадав Олександр Лукашенко.

Екскурс в історію російсько-білоруських відносин виявився тільки початком. Після цього Лукашенко, по суті, звинуватив Путіна в підриві військової співпраці Росії і Білорусії, що, на його думку, поставило під загрозу загальну безпеку двох країн. Як доказ президент Білорусії пригадав осінь 2007 року, коли тодішній президент РФ відмовився приїхати на спільні військові навчання, які Лукашенку довелося «проводити самому». За його словами, тільки з приходом президента Дмитра Медведєва військова співпраця зрушилася з «мертвої точки».

Далі Лукашенко оголосив, що Путін перешкоджає постачанням «дешевого і якісного білоруського продовольства до Росії» і дорікає білорусам в тому, що вони «за цінами демпінгують, внаслідок чого російські аграрії зазнають збитків». «Як це ми примудряємося демпінгувати, отримуючи газ дорожче, ніж російські виробники? — обурився білоруський лідер.- У Росії ціни піднімають посередники, вам треба з ними розібратися, добитися зниження цін на російську продукцію, а не піднімати на білоруську».


Джерело: КЦ


.

Немає коментарів: