четвер, 8 квітня 2010 р.

Нова хвиля нестабільності знищить Росію як країну

Євразія
Опубліковані днями результати міжнародного дослідження свідчать, що Росія відчуває зараз нову хвилю нестабільності. Тому вплив Москви в СНД помітно скорочується під тиском Китаю, ЄС і США. Прогнозується розпад Росії на окремі частини.

Сировинна економіка при низькій якості держапарату перетворює Росію на жертву нової кризи. Зараз під загрозою опинився вже її статус регіонального лідера на пострадянському просторі. Про це свідчать результати міжнародного дослідження «Моделі післякризового розвитку» , проведеного «Інститутом сучасного розвитку (Інсор)», повідомляє «Незалежна газета».

Міжнародне дослідження було підготовлене за наслідками опитування майже 250 експертів з 53 країн світу — зокрема Китаю, Японії, Індії, США і Росії.

Група експертів була сформована як з економістів, вчених, фінансових аналітиків, власників провідних компаній, так і з політиків, чиновників.

Переважна більшість опитаних експертів (приблизно 85%) чекають нової хвилі кризи вже в найближчому десятиріччі, яка у будь-якому випадку остаточно доб'є Росію як країну. При цьому багато експертів назвали 2009 рік не просто переломним моментом кризи, а початком тривалішого процесу розпаду Росії.

Причому якщо основні причини поточної кризи лежать у фінансовій сфері, то причини наступної кризи лежать в цивілізаційній (геополітичній) царині. Нова криза, про яку говорять іноземні експерти, супроводжуватиметься переділом економічних сфер впливу, а також гострою боротьбою за ресурси і лідерство в технологіях.

Серед тих, хто програв, опиняться країни з низькою якістю держапарату, нестабільною економікою і населенням, що скорочується, яким не допоможуть навіть їхні сировинні запаси або озброєння. Такі висновки міжнародних експертів передбачають крах і розпад Росії, яка відповідає всім критеріям потенційних жертв майбутньої кризи.

Експерти одностайні: сировинний шлях розвитку і неефективне державне керування серйозно послаблюють положення Росії на пострадянському просторі, роблять її непривабливою для співпраці і неавторитетною для ухвалення інтеграційних рішень. Про небезпеку втрати економічного впливу Росії в СНД повідомили на початку березня цього року і експерти самого Інсора в доповіді «Економічні інтереси і завдання Росії в СНД».

Конкуренція з боку ЄС, США, Китаю і Туреччини спричиняє за собою деградацію економічних зв'язків Росії з країнами СНД. Це виявляється, наприклад, в різкому скороченні — в півтора-два рази — долі російської продукції високого ступеня обробки в загальному об'ємі імпорту СНД.

«Росія більш не є безальтернативним стратегічним партнером для спільного розвитку країн Співдружності. Економічно цю роль готові узяти на себе перш за все Китай і Євросоюз», — відзначають експерти Інсору. Більш того, на зовнішньому ринку Росія та інші країни СНД виступають по ряду товарів — переважно сировинних — як конкуренти, а не партнери, що підсилює суперечності між ними.

Джерело: КЦ 

Немає коментарів: